SSS

Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda ki sorularda aradığınız yanıtları bulabilirsiniz. Eğer merak ettiğiniz sorulara cevap bulamadıysanız, iletişim bölümünden form doldurarak veya arayarak anında sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

GENEL SORULAR:

 • Stajyer ehliyet nedir ve ne zaman alınmaya başlayacak?
  Stajyer ehliyet Mecliste bekleyen yeni Trafik Yasası çıktığı an uygulamaya geçecek bir ehliyet türüdür. Uygulama başladığı an sürücü kurslarına yeni müracaat etmiş olanlar, kayıtlı olanlar, sınavlara girmiş ancak başarılı olamayanlar (yani sınavda kalanlar) ayrıca ehliyet sınavlarında başarılı olup sertifikasını alanlar sertifika almayı hak edenler eğer sertifikalarını ehliyete çevirmemişler ise onlarda stajyer ehliyet kanunundan etkilenip stajyer ehliyet alacaklardır.
 • Bu kanun kapsamında çıkacak olan stajyer ehliyet neler getirecek neler götürecek?
  Stajyer ehliyet 2 yıl süre ile geçerli olacak kanunda belirtilen yasaklamalar çiğnenmediği takdirde 2 yıl dolduktan sonra Trafik tescile müracaat edip hiç bir ücret (stajyer ehliyet alınırken ödeme yapılacak) ödemeden normal ehliyete çevrilecek bir ehliyet.
 • 2 yıl süre ile dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  2 Yıllık süre içinde 5 kez kırmızı ışık kuralını ihlal eden, 5 kez hız sınırlarını aşan ve her ne derecede olursa olsun alkollü ve uyuşturucu madde alarak araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralanmalı trafik kazasına neden olan ve 75 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri geri alınarak iptal edilecek. Bu kişiler yeniden sürücü kursuna giderek sınava girmek durumunda kalacaklar. 2 yıl süreyle bu tür suçları işlemeyenlere 1 yıl içinde başvurmaları halinde sürücü belgesi verilecek.
 • E sınıfı ehliyetim var Tır kullanabilir miyim? E sınıfı ehliyetimi yeni aldım e sınıfı ehliyetle tır kullanabilir miyim? Ne zamana kadar alınmış olan E sınıfı ehliyetle tır kullanılabilir?
  E sınıfı ehliyeti yeni aldıysanız veya 27 Nisan 1997 tarihinden sonra aldıysanız E sınıfı ehliyetle tır çekici kullanamazsınız. Tır ( Çekici ) kullanmak için D sınıfı çekici ehliyetini almak zorundasınız.27 nisan 1997 tarihinden önce alınmış E sınıfı ehliyetle çekici (tır) kullanılabilir.
 • İlkokul mezunu olanlar hangi tarihe kadar sürücü belgesi için müracaat edebilir?
  İlkokul mezunu olanlar 04/07/2006 tarihinden itibaren 5 yıl süre ile müracaat edebilirler.

TEKNİK SORULAR:

 • Ben bir sürücü kursuna kayıt oldum sınavlara girdim dersin 2 sini verdim 1 tanesini veremedim 2. sınav için kurs değiştirebilir miyim, böyle bir imkanım var mı?
  Böyle bir imkanınız yok. Sürücü kurslarında normal okullardaki gibi nakil olayı bulunmamaktadır.
 • Trafik , motor ve ilkyardım dersleri toplam kaç saattir, ders saatlerinin toplamı kaç gün eder?
  Trafik 35 , motor 16 ve ilkyardım 12 olmak üzere toplam 63 saat ders verilir. Buda gün olarak akşam grubu 16 iş günü, hafta sonu grubu 4 cumartesi 4 Pazar olmak üzere toplam 8 gün etmektedir.
 • Sürücü belgemi almadan sürücü sertifikasıyla araç kullanabilir miyim?
  Hayır. Trafik Tescil Bürosuna başvurup sürücü belgenizi aldıktan sonra araç kullanabilirsiniz. sertifika ehliyet yerine geçmez.
 • Sınav süresi toplam kaç saattir?
  3 ders için 75 dakika yani 1 Saat 25 dakikadır.
 • Sınavda başarısız olduğumda kaç defa sınava girme hakkım var?
  Sınavdan başarısız olduktan sonra 4 defa , toplam 5 sınav hakkınız var.
 • Sınavda 1 veya 2 dersten kaldığım takdirde tekrar 3 dersten sınava girecek miyim?
  Sadece kaldığınız derslerden tekrar sınav olursunuz.
 • Sınavda toplam kaç soru sorulur. Her dersten kaç net çıkarmam gerekiyor?
  25 trafik , 20 motor ve 15 ilk yardım olmak üzere toplam 120 soru sorulur.
 • Sürücü olur raporu ( Sağlık raporu ) nereden alınır?
  Devlet Hastaneleri ve sürücü olur raporu vermeye yetkili özel hastaneler ile klinikler ve tek doktordan da alınabilir.
 • Ehliyet Sınavında verdiğim yanlış cevaplar doğru cevaplarımı etkiler mi?
  Etkilemez, yanlış doğruyu götürmüyor.
 • Ders saatlerinde ne kadar devamsızlık yapabilirim?
  Mazeretsiz olarak toplam ders saatlerinin 1/5 i kadar.
 • Sürücü sertifikamı aldıktan sonra ne kadar süre içerisinde Trafik Tescil Bürosuna başvurmam gerekiyor? Eğer verilen süre içerisinde başvuru yapamazsam sürücü sertifikam iptal olur mu?
  Sertifikanız iptal olmaz ancak sağlık raporu ve savcılık belgesinin yeni düzenlemeyle 6 ay olan süresi 1 yıla uzatılmış olup sertifikanızı bu süre içinde ehliyete çevirmezseniz tekrar sağlık raporu ve savcılık çıkarmanız gerekir.
 • B sınıfı ehliyetimi E sınıfına dönüştürmek istiyorum ne yapmam gerekir?
  B sınıfı alırken hazırladığınız evrakları tekrardan hazırlıyorsunuz. Trafik ve ilkyardım sınavından muaf olduğunuzdan sadece motordan yazılı sınava ve otobüsle direksiyon sınavına giriyorsunuz.
 • Sınav başarı puan barajı kaçtır?
  Başarı puan barajı her ders için 100 üzerinden 70'tir.
 • Yazılı ve direksiyon sınavlarını geçtim bundan sonra ne yapmam gerekiyor?
  Kursumuzdan sertifikanızı aldıktan sonra sağlık raporu ve savcılık gibi evrakların günü geçmeden bağlı bulunduğunuz Trafik tescil şubesine müracaat edip sertifikayı ehliyete çevirmeniz gerekiyor.
 • İlköğretim 6. sınıftan terk ettim ehliyet alabilir miyim?
  Evet ilköğretim 6 7 8 sınıflardan terk etmiş olanlarda ehliyet alabilmektedir
 • Ehliyet sınavları ne kadar zamanda bir yapılmaktadır?
  Ehliyet sınavları 2 ayda bir M.E.B tarafından merkezi sınav sistemiyle Türkiye genelinde yapılmaktadır.
 • Ehliyet almaya hak kazanmıştım , yani dosyamı aldım. Ehliyetimi gidip çıkarttırmadım.ve bu dosyayı alalı 1 sene oldu. Benim öğrenmek istediğim bu dosya ile bir tanıdığım gidip benim için emniyetten ehliyet alabilir mi? yada sizce ne yapabilirim?
  Dosyayı alalı 1 sene olmuşsa sağlık raporu ve savcılık (Adli sicil kaydı) belgesini yenilemeniz gerekir. Sizin yerinize bir başkası emniyete müracaat edemez. Emniyete müracaatı şahsen kendiniz nüfus cüzdanınız ve diğer evraklarla birlikte yapmanız gerekir. Vekalet veya her hangi bir şekilde başkası sizin yerinize kesinlikle müracaat edemez.
 • Ehliyetimi kaybettim kayıp ehliyet yeniden nasıl çıkarılır?
  Öncelikle gazeteye kayıp ilanı vermeniz tavsiye olunur karakol tutanağı da olabilir. Daha sonra ehliyeti aldığınız Trafik Tescil Büro Amirliğine 2 fotoğraf, Nüfus cüzdanı aslı, şoförler derneğinden Örnek5 formu ve günün ehliyet ücreti tutarı ile müracaat edip ehliyetinizi alabilirsiniz. Ehliyeti ilk aldığınız Trafik Tescilin haricinde başka bir yerleşim yerindeyseniz bulunduğunuz yerdeki Trafik Tescil Büro Amirliğine de müracaat edebilirsiniz.
 • SRC belgesi nedir ? SRC belgesi nerden alınır?
  SRC belgesi karayollarında uluslararası veya şehirler arası yolcu veya yük taşımacılığı yapacak olanların alması gereken Mesleki Yeterlilik Belgesidir. SRC belgesi, bu belgeyi vermek için Ulaştırma Bakanlığından yetki belgesi almış kurumlardan alınabilir.